شهرستان بویراحمد ( یاسوج) : این شهرستان با مرکزیت یاسوج ۶/۲۲ درصد از مساحت کل استان را در بر گرفته است . از شمال به شهرستان دنا و از غرب به شهرستان کهگیلویه و از شرق به اقلید و از جنوب به سپیدان و ممسنی محدود می شود . شهرستان بویراحمد در منطقه سردسیری واقع شده است . یاسوج مرکز این شهرستان در میان جنگلهای بلوط محصور است . رودخانه بشار از وسط این شهر می گذرد  و آبشار زیبایی در کنار شهر قرار دارد . درختان بلوط ، زالزالک ارژن ، کیکم و گلابی وحشی و گیاهانی چون بیلهر ، پونه کوهی ، ریواس ، تره کوهی ، درمه ، خاکشیر ، آویشن پوشش گیاهی و مراتع این شهرستان را شکل می دهند .
بویراحمد بزرگ‌ترین ایل در استان کهگیلویه و بویراحمد است. این ایل نیمی از جمعیت ناحیه بویراحمد را تشکیل می‌دهد و در سرزمینی به‌وسعت ۶۵ هزار کیلومتر مربع یعنی پیرامون ۴۲ درصد مساحت کل استان کهگیلویه و بویراحمد پراکنده هستند. سرزمین بویراحمد از چهار بخش مجزاء از هم بخش می‌شود که گروه‌هایی از ایل بویراحمد در آن ساکن هستند که عبارتند از: بخش مرکزی، کبگیان، مارگون، لوداب

یاسوج در شمال شرقی استان واقع شده و مرکز استان و شهرستان بویراحمد می باشد.

قبل از ایجاد شهر یاسوج در حدود ۶ کیلومتری آن، یک شهر قدیمی به نام (تل خسرو) قرار داشت که زمانی مرکز نفوذ خوانین بویراحمد علیا بوده است. اینک به جز تپه های پراکنده و یک روستا، اثری دیگر از آن باقی نمانده است. تل خسرو متجاوز از دو هزار سال قدمت دارد. لیکن احداث ابنیه معاصر در پیرامون آن بعد از سال ۱۳۰۹ شمسی شروع شده و تا سال ۱۳۲۳ ادامه یافت و پس از آن متروک شده است.
شهرستان بویراحمد در منطقه اقلیم سردسیری واقع شده و دارای هوای معتدل متمایل به سرد است. در این ناحیه میزان بارش برف و باران زیاد می باشد و به علت بارش فراوان برف و باران و پوشیده شدن ارتفاعات از برف برای مدت مدیدی از سال، از منابع آب کافی برخوردار می باشد. عمده ترین منابع آبی شهرستان بویراحمد رودخانه بشار و رودخانه دشت روم است که رودخانه بشار از ارتفاعات جنوب شرقی و شمال شرقی شهر یاسوج سرچشمه گرفته و از کنار شهر یاسوج گذشته و در ناحیه شمال غربی پس از ادغام با رودخانه کبکیان و خرسان به سمت جنوب غربی ادامه مسیر داده و در نهایت در مرز استان با استان چهار محال و بختیاری به رودخانه کارون می پیوندد.
رودخانه کبکیان (دشتروم) از کوه های اطراف منطقه سرگچینه و سپیدار در ۲۰ کیلومتری جنوب یاسوج سرچشمه گرفته و در ادامه با دریافت آب چشمه ها و نهرهایی در مسیر خود، در نزدیکی بخش کبکیان و در منطقه ای به نام دروهان به رودخانه بشار می پیوندد.
مهمترین ارتفاعات این شهرستان که تمامی آنها رشته کوههای زاگرس را تشکیل می دهند عبارتند از: چال کلاغ، کوه هجال، کوه آب نهر، دومازه، وزگ، دوپشته، پازنان، کالوس، کاچیان، شیر کش و تامر. شهر نوپای یاسوج (مرکز استان) در دهانه انبری صخره های زاگرس بزرگ و بر دامنه دنای همیشه سفید پوش، در لابلای جنگل های تنومند و سرسبز بلوط قرار گرفته است.
این شهر در سال ۱۳۴۴ در کنار رودخانه بشار بنا گردیده و در آن سال تنها دارای یک حیابان اصلی بوده. امروز از گسترش و توسعه زیادی برخوردار گردیده است. به طوری که هم اینک بالغ بر ۲۴ کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیت این شهرستان براساس آخرین سرشماری سال 1390 برابر با 252746 نفر معادل 38/4 درصد جمعیت استان  بوده است که عمدتا از ایل بزرگ بویراحمد و دارای گویش لری هستند.
مزیتهای نسبی شهرستان بویراحمد
شرایط اقلیمی مناسب ومنحصر به فرد جهت کشت و پرورش گیاهان داروئی،عصاره گیری و تولید انواع دارو با منشاء گیاهی
پتاسیل موجود در زمینه صنایع تبدیلی با توجه به وجود باغات متنوع و تولید محصولات باغی
برخورداری از معادن سنگهای ساختمانی،نما(تزئینی)،آهک و مارن
وجود چشمه های آب با کیفیت مناسب و امکان ایجاد واحدهای متعدد بسته بندی آب
برخورداری از پتانسیل تولید مواد اولیه صنایع غذایی و فراهم بودن شرایط ایجاد صنایع مربوطه
روند رو به رشد و فزاینده توسعه شهری و دارا بودن شرایط مناسب برای استقرار واحدهای تولید ساختمانهای پیش ساخته صنعتی
عبور جاده اصلی اصفهان- خوزستان به عنوان یک محور ارتباطی مهم
عبور جاده اصلی بوشهر- اصفهان از شهرستان بویر احمد
عبور خطوط انتقال برق و گاز سراسری در بخشهای مختلف استان
وجود عرصه های مناسب جهت احداث طرحهای مهم و بزرگ(منطقه سقاوه وخصوصابخش شمال غربی شهرستانها)
در دست مطالعه بودن خط راه اهن اقلید به یاسوج
وجود فرودگاه ودسترسی مناسب به امکانات خدماتی و رفاهی در یاسوج و نزدیکی این شهر به شیراز و اصفهان
برخورداری از آب و هوای بسیار دلپذیر و طبیعتی چشم نواز
وجود شهرکهای صنعتی آماده پذیرش سرمایه گذاران